Náročná pohádka pro dospělé
Ivan Fíla, Rytec kamejí, JOTA, 2019, ****
Anotace
Strhující balada o lásce mezi nebem a zemí, kráse a opojení, zločinu a trestu. O Čaroději od Divokého jezera, který dokonal dávný sen všech alchymistů a stvořil nesmrtelného člověka, o dívce obdařené schopností vidět do svých minulých životů, a o milencích, kteří spolu prožili nejkrásnější krásno všech krásen. Kdysi, před sto lety… To je kniha, pohádka pro dospělé plná magie a fantazie, kterou neodložíte, dokud příběh neopustí čarovnou temnotu. Zavede vás na rozkvetlou louku prozářenou jarním sluncem, kde doznívá tajemství života a smrti.
Úryvek
Čaroděj znovu zaťukal, a to tak vehementně, že se z regálu za pultem, kde se povalovalo nejrůznější haraburdí, vysunula vycpaná koňská noha a dopadla kopytem na zem.
To už Brauner nevydržel, odhrnul závěs a vyšoural se ven.
„Co…co tady hledáš?“ ptal se ustrašeně.
Čaroděj k němu přistoupil a podíval se mu zblízka do očí.
„Tebe“, usmál se. „Nebo si snad myslíš, že jsem přišel koupit pastičky na myši?“
„Co chceš“?
„Zeptat se na malou holčičku s černou skvrnou na krku.“
Brauner strnul.
„O… o čem to mluvíš?“ vykoktal ze sebe a otřel si pot z čela. „Jaks na to přišel?“
Odpajdal rychle ke dveřím a otočil klíčem v zámku.
„Ukážeš se po tolika letech a ptáš se na nějakou holku?“
„Ne na nějakou, na tvou holku, co se narodila Sáře Seifertové!“
Fantaskní svět se prolíná s reálným. Dvacáté první století s devatenáctým. Dobro bojuje se zlem v bezčasí. Láska vede k nesmrtelnosti. Magie, mýty, reinkarnace, dar smrti. A k tomu spousta filosofie a odkazů, např. na Beethovena, Goetheho, Platóna, Golema, staroegyptské bohy…
Tak, jako Natálii Kocábové nevěřím, že nenapsala Monarchu Absint „pod vlivem“, tak jsem skálopevně přesvědčena o pravdivosti Fílova tvrzení, že základem tohoto příběhu jsou horečnaté sny, které ho provázely zápalem plic. Škoda jen, že se neuzdravil o pár dnů dříve, neboť oné fantazie je v příběhu až moc.
Chvílemi jsem se v autorových vizualizacích ztrácela. Možná neudržel na uzdě svou původní profesi filmového režiséra a scénáristy a nechal se unést svou obrazotvorností. Mimochodem jeho snímky Lea a Král zlodějů získaly mnoho ocenění.
Přesto vám, kdo se rádi ztrácíte v neskutečnu, tuto pohádku pro dospělé doporučuji. Dá vám dar v této době velmi cenný – odpoutání se od covidového šílenství. Navíc její kvalitu minimálně o jednu hvězdičku zvyšují nádherné ilustrace Kateřiny Sidonové.