Dovolená s Pánem hor
Hana Marie Körnerová, Pán hor I, MOBA + Audioteka, interpret Anna Štvrtecká, 2024, ****
Anotace
Na pozadí bouřlivých událostí Francie 18. století se odehrává dramatický příběh osudové lásky mladé Christiny a divokého Edmonda – černé ovce rodiny de Braie. Pro dívčina otce je Edmond ztělesněním všeho zla a je ochoten udělat cokoli, aby svou dceru před ním ochránil. Netuší však, s jak odhodlaným protivníkem bojuje. Edmonda nezastaví ani cesty zasypané sněhem, které odříznou jeho hrad od okolního světa, ani klášterní zdi nebo najatí zabijáci. Spletité rodinné vztahy zkomplikuje i politická situace. Po pádu Bastily je starý svět v troskách a všichni se musí buď přizpůsobit, nebo utéct…
Poprvé jsem si na dovolenou nevzala tištěnou knihu. Předchozí zkušenosti mě konečně přesvědčily, že jsou jen zbytečnou zátěží. A v letadle se počítá každé kilo. Přesto mi přišlo nepatřičné odjet bez literatury. Nejdříve jsem si - podruhé v životě - vypůjčila v naší knihovně e-knihu. Na Lovce a labuť Jiřího Březiny však nedošlo. Naše putování po Walesu a Anglii bylo totiž velmi náročné. Večer jsem měla tělo uondané a oči vykoukané tak, že nepřipadalo v úvahu zapojit je do nějaké intelektuální činnosti. Zato uši byly svěží. Všude znějící angličtinou se vůbec nerozptylovaly a v pohodě si odpočívaly. Začala jsem proto v mobilu pátrat po audioknize.
Kolem police s Pánem hor jsem v knihovně chodila dvacet let a říkala si: "Jednou na tebe taky dojde..." Mimochodem totéž pronáším i u knih Daphne du Maurier. Po chvíli brouzdání v mobilu jsem narazila na Audiotéku a audioukázku z prvního dílu letošního vydání Pána hor (poprvé vyšel před 30 lety). Příběh se mi zdál příliš romantický, ale zaujal mě hlas Anny Štvrtecké. Její interpretace, zejména podmanivého hlasu hlavního mužského hrdiny, je geniální. Hlavně díky ní jsem pokračovala v poslouchání a k hodnocení přidávám jednu hvězdičku.
Příběh skutečně nemá daleko k červené knihovně. Naštěstí je Hana Marie Körnerová skvělá vypravěčka, která dokáže včas posunout děj z milostných scén do dobrodružných a napínavých pasáží. Navíc nás autorka "jen tak mimochodem" trochu vzdělává, když tu a tam do textu zařazuje encyklopedické vsuvky, které čtenářkám objasňují historické souvislosti.
Na tištěnou knihu asi nedojde, ale pokud si budu chtít někdy v budoucnu odpočinout/vyčistit hlavu u příjemného hlasu, pustím si i druhý díl.
Poznámka na okraj: Zdá se to neuvěřitelné, ale i dnes jsou společnosti, ve kterých rodiče rozhodují o partnerech svých dětí a na lásku se zde vůbec nehledí. Shodou okolností o tom píše ve svém nejnovějším příspěvku Povolení k lásce bloggerka Pavla v Indo.