Dobře našlápnutá série

03.10.2023 18:58
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rosie Clarke, Děvčata z Harpers, MOBA, 2023, ****

 

Anotace
Londýn, 1912.
Na rušné Oxford Street otevírá nový velkolepý obchodní dům Harpers a hledá zaměstnance! Mezi mnoha nejrůznějšími uchazeči usilují o místo také čtyři mladé ženy: Sally, Beth, Maggie a Rachel. Všechny čtyři mají to štěstí, že jsou vybrány jako nové prodavačky, a společně se stávají nepostradatelnou součástí oddělení s dámskými doplňky. A právě zde začíná jejich vzrušující dobrodružství v nově otevřeném podniku.
Mezi krásnými klobouky, jemnými rukavicemi a zářivými šperky vznikají nová přátelství, která nabídnou pomocnou ruku, kdykoli je potřeba. Ovšem vrtochy náročných zákazníků nejsou ani zdaleka to jediné, čemu budou muset mladé hrdinky ve svém novém životě čelit…


Secese, art nouveau, jugendstil. Všechna tato pojmenování patří mému nejoblíbenějšímu uměleckému slohu z doby tzv. Belle Epoque, půvabných a bezstarostných „krásných časů“ na přelomu 19. a 20. století. (Včetně navazujícího dekorativního stylu Art deco.) Proto jsem neváhala a požádala o recenzní výtisk Děvčat z Harpers.

Střídání čtyř vypravěček napomáhalo posouvat děj dopředu, i když se některá témata jejich vnitřních monologů či dialogů často opakovala. Také jsem se divila, že mnoho z jejich životů zůstává jen "rozehráno". Až později jsem se dověděla, že se jedná o první díl série a pochopila, proč autorka rozvíjí děj právě takto. Věděla, co dělá! Už z oněch náznaků čtenářka, a snad i čtenář ;o), zjistí, že osudy všech čtyř žen byly/jsou skutečně mnohdy velmi dramatické.

Líbilo se mi, že autorka svůj romantický, vyfabulovaný příběh „zreálnila“ skutečnými osobnostmi či událostmi. Mimo jiné se zmínila o zakladatelce kosmetické firmy Elizabeth Arden, nenásilně začlenila do děje a osudů hrdinů první a zároveň poslední plavbu Titaniku. Potěšila mě i narážka na obchodní dům Selfridges. Měla jsem to štěstí obdivovat jeho birminghamskou pobočku, jejíž současná budova pochází z dílny ateliéru Future Systems architekta Jana Kaplického. (Úžasné!)

Mnohé určitě zaujmou také pasáže popisující v té době ne příliš radostné postavení žen, zejména mladých a svobodných. U Rachel jsem postřehla i malý náznak jejího zapojení mezi sufražetky.

Rozhodně je to dobře našlápnutá série. A i když jsem týden co týden obklopena desítkami nových knih, pokud u nás vyjde, najdu si čas alespoň na druhý díl. Vždyť na Amazonu už jich mají sedm!


 

Vyhledávání

Kontakt

Zdeňka Adlerová